A portfólióban tartott részvények és kötvények szempontjából semmi: ugyanazok a részvények (pl. Magyar Telekom, OMV, görög bankok…) és kötvények (pl. francia, magyar, amerikai…) vannak mindkettőben, ugyanolyan arányban.
Az egyetlen különbség a devizára vonatkozik: eurós OVK esetében nem futod a forint gyengülésének kockázatát, forintos OVK esetében pedig fordítva, nem futod az euró gyengülésének, tehát a forint erősödésének kockázatát.
Egy példa:
Állampapírban tartva a megtakarításomat
Kétfelé szedem a 8 millió forintnyi megtakarításomat: 4 millió Ft és 10 ezer euróm lesz. (1 euró legyen most 400 Ft)
Ezekből veszek megfelelő kockázatmentes állampapírt (az egy éves forintos magyar államkötvénynek 7% a kamata, az eurós németnek 2%). Majd egy év múlva kiveszem. Melyiknek örülök jobban?
Ha a forint legalább 5%-ot gyengült (EURHUF 420, vagy magasabb), akkor az eurós, német állampapírnak, ha kevesebbet gyengült (EURHUF 410), vagy erősödött is akár (EURHUF 390), akkor a magyarnak.
Forintos és eurós OVK-ban tartva a megtakarításomat
A következő évben merészebb vagyok és ezekből OVK-t veszek, mert az ugyan kockázatos, de remélhetőleg nagyobb a hozama.
Egy év múlva kiveszem és azt látom, hogy a forintos OVK 10%-ot hozott. Ebből ránézés nélkül is tudom, hogy az eurós meg 5%-ot, ugyanis a két OVK portfólió összetételében nincs különbség, ugyanazok a részvények és kötvények vannak benne. A kettő közti 5%-os különbséget az magyarázza, hogy a forintos kötvény hozama 7%, ami 5%-al magasabb, mint a 2%-ot hozó német kötvény. Tudhatom tehát előre, hogy ha X% hozamot csinál a forintos OVK-m forintban nézve, akkor az eurós OVK-m euróban kifejezve X-5%-os hozamot csinál.
Ekkor melyiknek örülök jobban? Ugyanaz a helyzet, mint az állampapíros példánál. Ha a forint legalább 5%-ot gyengült (EURHUF 420, vagy magasabb), akkor az eurósnak, ha kevesebbet gyengült (EURHUF 410), vagy erősödött is akár (EURHUF 390), akkor a forintosnak.
Mi a lényeg?
Nincs különbség az opciók között, hogy készpénzt, kötvényt, vagy OVK-kat teszek be a párnám alá: ha elég sokat gyengül a forint, akkor az eurós felének az értéke lesz nagyobb forintban kifejezve, ha nem, akkor a forintos.
Akkor most eurós vagy forintos OVK?
De valójában nem kell az árfolyamokkal foglalkozni: mindenki annyi megtakarítást tartson euróban, amennyivel kényelmesen érzi magát hosszú távon. A döntésnél nem érdemes azt találgatni, hogy a közeljövőben, vagy akár 1-2 éves távon mennyit gyengül majd a forint.
Azon gondolkozunk mi, és ha esetleg úgy véljük, hogy sokat, akkor erre fogadást is kötünk mind a két OVK-s portfólióban. De ez pont ugyanúgy egy befektetési döntés a sok közül, mint hogy OMV vagy Magyar Telekom részvényből tartsunk sokat – a legjobb tudásunk szerint igyekezünk meghozni őket. Talán nagyobb sikerrel, mint az ügyfeleink.
Természetesen nem ismerhetjük az online vagyonkezelésben résztvevő ügyfeleink pontos preferenciáit, de az évtizedek alatt kialakult az álláspontunk. Magyar befektetőként hosszútávon forint mellett érdemes devizát is tartani.