Diákhitelek, kamatok és alternatívák – Ezt érdemes tudni 2025 nyarán
2025 második felében sem változik a 2024 végéig megkötött Diákhitel1 szerződések kamata – marad a 7,99%. Ez kedvező hír lehet sok korábbi hallgatónak, de az új szerződések esetében még több a kérdés, mint a válasz. Nézzük, mi várható a diákhitelek világában és milyen más lehetőségek állnak a fiatalok előtt! Egy frissen társadalmi egyeztetésre bocsátott rendelettervezet…
Proactive Business Zrt.

2025 második felében sem változik a 2024 végéig megkötött Diákhitel1 szerződések kamata – marad a 7,99%. Ez kedvező hír lehet sok korábbi hallgatónak, de az új szerződések esetében még több a kérdés, mint a válasz. Nézzük, mi várható a diákhitelek világában és milyen más lehetőségek állnak a fiatalok előtt!
Egy frissen társadalmi egyeztetésre bocsátott rendelettervezet alapján a kormány 2025 második felére is fenntartaná a 7,99%-os kamatszintet azoknál a szabad felhasználású Diákhitel1 kölcsönöknél, amelyek szerződését még 2024 végéig aláírták. Ez azt jelenti, hogy ezen szerződések esetében semmilyen kamatváltozás nem történik júliustól decemberig.
Ezzel szemben az idei évben felvett új Diákhitel1 konstrukciók kamata jelenleg 9,65%, és még nem tudni, hogy a második félévben változik-e ez az érték. Ugyancsak kérdéses, milyen kamat mellett igényelhetik majd a diákok az új kölcsönöket az év második felében.
Mi a helyzet a Diákhitel2-vel és más hitelekkel?
A tanulmányi célra felhasználható Diákhitel2 jelenleg kamatmentesen igényelhető, és semmilyen jel nem utal arra, hogy ez a feltétel a közeljövőben módosulna. Ez továbbra is a legkedvezőbb választás lehet azoknak, akik kifejezetten tanulmányi költségeiket szeretnék fedezni.
A Bankmonitor elemzése szerint nem várható komoly elmozdulás a hitelkamatszintekben a közeljövőben. Az alapkamat 6,5%, és a bankközi kamatlábak (mint a BUBOR vagy BIRS) is a tavaly év végi szinteken stagnálnak. Mindez arra utal, hogy a diákhitelek kamata sem fog drasztikusan változni, bár természetesen bármikor születhet olyan döntés, ami a diákoknak kedvezőbb feltételeket biztosít.
Megéri-e a diákhitel, vagy van jobb alternatíva?
A jelenlegi lakáshitelek kamata körülbelül 6,5% körül mozog, ami alacsonyabb, mint a régi Diákhitel1 kamatszintje. Fontos azonban, hogy ezekhez a kölcsönökhöz ingatlanfedezet szükséges, és kizárólag lakáscélra használhatók fel.
A személyi kölcsönök esetében – amelyekhez nem kell fedezet – nagyobb jövedelemmel és magasabb hitelösszeggel már akár 10% alatti kamatot is el lehet érni. Ez közelíti a Diákhitel1 újabb konstrukcióinak 9,65%-os kamatát, de még így is versenyképesnek számít a régebbi, 7,99%-os változat.
Érdekes összevetést kínál a Munkáshitel is, amelynél nincs kamat, csak egy évi 0,5%-os állami kezességvállalási díjat kell fizetni. Ezzel a konstrukcióval tehát olyan fiatalok is kedvezőbb feltételek mellett juthatnak szabad felhasználású hitelhez, akik már nem tanulnak tovább – szemben a hallgatókkal, akiknek a Diákhitel1 több költséggel járhat.
Aki 2024 végéig kötött Diákhitel1 szerződést, annak jó hírt jelent a kamatszint rögzítése. Az új igénylők viszont csak később tudhatják meg, hogy milyen feltételekkel vehetik fel a kölcsönt 2025 második felében. A kamatkörnyezet egyelőre nem utal lényeges változásra, de érdemes követni a fejleményeket – különösen azoknak, akik most terveznek hitelfelvételt tanulmányaik vagy egyéb céljaik finanszírozására.