Vissza

Pénztári termékek

Egészség-és önsegélyező pénztár

Az egészség- és önsegélyező pénztárak olyan önkéntes pénzügyi szervezetek, amelyek célja, hogy tagjaik számára egészségügyi kiadásaikhoz és szociális szükségleteikhez anyagi támogatást nyújtsanak. Tagjaik rendszeres befizetéseiből egyéni számlákon gyűjtik a megtakarításokat, melyeket a törvény által meghatározott célokra, például orvosi kezelésekre, gyógyszerekre, gyógyászati segédeszközökre vagy gyermeknevelési költségekre használhatnak fel. A befizetések után adókedvezmény jár, így az egészségpénztári tagság nemcsak biztonságot nyújt, hanem pénzügyi előnyöket is biztosít. Az egészség- és önsegélyező pénztárak szolgáltatásai rugalmasak és könnyen hozzáférhetők, így minden korosztály számára vonzó lehetőséget kínálnak a jövő anyagi biztonságának megteremtésére.

Egészségszámlával spórolhatsz

Minden befizetett forint után 20% adókedvezményt kapsz, évente akár 150 ezer forintig, így a család egészségére fordított összeg a lehető leghatékonyabban hasznosul.

Egészségügyi kiadásokra

Mindenkinek vannak egészségügyi kiadásai, legyen szó gyógyszerről, magánorvosi vizsgálatokról, felnőttkori fogszabályozásról, fogbeültetésről, vagy szemüveg vásárlásáról. Ha saját magad és családod egészségügyi költéseit egészségszámládon keresztül fedezed, minden elköltött forint után 20% adókedvezményt vehetsz igénybe, az szja mértékéig.

Családi Kassza kiadásai

A Családi Kassza lehetővé teszi, hogy gyermeked iskoláztatásával kapcsolatos kiadásokat elszámold, egyszeri kifizetést igényelj születésekor, és jövedelmedet kiegészítsd a CSED, GYES, GYET ideje alatt. Emellett spórolhatsz lakáshiteled törlesztőrészletén, vagy akár az idősgondozás költségein is.

Nézd meg termékbemutató videónkat!

Vedd fel velünk a kapcsolatot

Amennyiben felkeltettük az érdeklődésedet, akkor az alábbi elérhetőségeken jelentkezhetsz egy díjmentes konzultációra

Jelentkezem a díjmentes konzultációra

Amit tudni érdemes az egészség-és önsegélyező pénztárról

Általános szabályok

A befizetések után 20%-os adókedvezmény vehető igénybe, amelynek felső határa évi 150 ezer Ft. Így a maximális adókedvezmény kihasználásához évente 750 ezer Ft éves önkéntes pénztári befizetést kell teljesíteni.

– a maximum évi 150 000 Ft adó-visszatérítés az önkéntes nyugdíj-, egészség- és önsegélyező pénztári befizetések (és egyéb adókedvezményre jogosító tételek) után, a befizetett szja-előleg erejéig vehető igénybe
– az adó-visszatérítést érintő másik szabály, hogy az önkéntes pénztári nyilatkozatban, nyugdíj-előtakarékossági nyilatkozatban és nyugdíj biztosítási nyilatkozatban tett rendelkezés alapján átutalt összeg együttesen nem haladhatja meg a 280 ezer Ft-ot
– amennyiben az adóalap adójának az egyéb adókedvezmények levonása után fennmaradó része kevesebb, mint 280 ezer Ft, akkor az adóhatóság arányosítja a nyilatkozatokban megjelölt összegeket, és ezek arányát veszi figyelembe az adó-visszatérítésnél.

Befizetés az egészségszámlára

Minden befizetett forint után jár Neked a 20% adókedvezmény, az szja-ból, maxiumum évi 150 ezer forint felső határig.

Munkáltatói hozzájárulás/támogatás

Az egyéni számlán munkáltatói hozzájárulásként és támogatásként jóváírt összegek adózási szempontól egyéb jövedelemnek minősülnek és személyi jövedelemadót kell utánuk fizetni, azonban a hozzájárulás és támogatás összegének 20%-a visszaigényelhető az szja-ból, az éves 150 ezer forintos felső határig.

Prevenciós szolgáltatások

Ha egészségszámládon keresztül betegség megelőzését célzó bizonyos prevenciós szolgáltatásokat (szűréseket) veszel igénybe, akkor ennek összege után 10% adóvisszatérítést érvényesíthetsz.

Lekötés az egészségszámlán

24 hónapra lekötheted az egészségszámládon lévő összeget vagy annak egy részét. A lekötött összeg után további 10% adóvisszatérítés vehető igénybe (az évi 150 ezer forintos keret erejéig). Fontos! Amennyiben a lekötést a lekötés lejáratát megelőzően feltöröd, a lekötött összeg után igénybe vett adó-visszatérítést 20%-kal növelten kell visszafizetni a feltörés évében!

Gyógyszerek, gyógyhatású készítmények, betegápolási cikkek

Az alábbi termékek adómentesen elszámolhatóak egészségszámlán keresztül:

Bárhol (azaz nemcsak patikában, hanem bármely egyéb kiskereskedelmi egységben is) megvásárolható termékek:

gyógyszerek
gyógyvizek, gyógyiszap
OGYÉI engedéllyel rendelkező gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmények
házi ápolás eszközei (pl.lázmérő, stb.) kötszerek, fertőtlenítő szerek
gyógyászati segédeszközök
Az OGYÉI engedéllyel rendelkező gyógyhatású készítmények listáját megtekintheted az Országos Gyógyszer és Élelmezés-egészségügyi Intézet honlapján: www.ogyei.gov.hu

Csak gyógyszertárban vásárolható termékek:

originális – FoNo – magisztrális készítmények
oltóanyagok
A fenti termékek házhoz szállításának költségei is elszámolhatók az egészségpénztári számla terhére.

Az elszámolás feltételei:

Szerződéskötés: nem szükséges
Orvosi javaslat: nem szükséges
A számla vevő rubrikája: pénztártag (vagy közeli hozzátartozó) neve, címe, tagi azonosítója
Patikában kapható, de NEM elszámolható termékek:

kozmetikai készítmények (pl. dezodor, szőrtelenítő, borotválkozó szerek, sampon, fürdő készítmények, szappan, kölni, napozószer stb.)
állatgyógyászati készítmények rovar- és rágcsálóirtó szerek
élelmiszerek (bébiételek, pezsgőtabletták stb.)
könyvek, nyomdai kiadványok
fogyasztószerek
táplálék-kiegészítők, ásványvizek
​ A kizárólag OÉTI engedélyszámmal rendelkező termékek nem számolhatók el egészségpénztáron keresztül (kivéve: tápszerek és a gluténmentes élelmiszerek).

Gyógyászati segédeszközök, orvostechnikai eszközök

A gyógyászati segédeszközök (pl.: fogszabályozó, lúdtalpbetét, protézisek, fűzők stb.) és orvostechnikai eszközök (pl. gyógycipők, az egészséges alvást elősegítő gyógymatracok, fényterápiás eszközök, stb.) is elszámolhatóak.

Gyógyászati segédeszköznek minősülnek a 14/2007 (III.14.) EÜM rendelet szerinti eszközök, vagyis az alábbiak:

ortopéd cipők
lúdtalpbetétek
törzsfűzők és ortézisek
személyes mozgás nem testen viselt segédeszközei
mozgásszervi betegek otthoni segítő eszközei
mozgásszervi betegségek terápiás eszközei
kültakaró betegségeinek segédeszközei
sérvek, hasfali izomzat gyengülésének segédeszközei
emlőbetegségek segédeszközei
légzőszervi betegségek segédeszközei, terápiás eszközei
anyagcsere-betegségek segédeszközei
parenterális otthoni gyógyszerterápia segédeszközei
fecskendők, tűk keringési betegségek segédeszközei
gastrointestinalis betegségek segédeszközei
mesterséges táplálás segédeszközei
urogenitalis betegségek segédeszközei
hallószervi betegségek segédeszközei
hallókészülékek és tartozékok kiegészítők
fogászati segédeszközök
fogpótlások segédeszközei
fogszabályozás segédeszközei
Orvostechnikai eszközként a hatályos jogszabályi előírások szerint a közvetlen lakossági felhasználásra alkalmas minőségi tanúsítványok kiadására jogosult intézmény által kiadott tanúsítvánnyal rendelkező, illetve CE jelöléssel ellátott, az orvostechnikai eszközökről szóló jogszabályban meghatározottak szerinti orvostechnikai eszközök vásárolhatók meg az egészségpénztári számla terhére.

Orvostechnikai eszköznek minősülhetnek pl:

vérnyomásmérők
vércukorszintmérők
hagyományos és digitális hőmérők
házi víztisztító készülékek
házi légtisztító készülékek
párologtató, párásító készülékek
inhalátorok
Bioptron lámpa
bölcsőhalált megelőző figyelő készülékek
masszírozógépek
TENS készülék, fájdalomcsillapító, görcsoldó készülékek
gyógycipők (pl.: Scholl, Dr. Batz, stb.)
​ Az orvostechnikai eszközök elszámolásának részletes feltételei:

Abban az esetben számoljuk el a terméket, amennyiben a számlához csatolják a gyártó vagy a forgalmazó nyilatkozatát, mely szerint a termék rendelkezik olyan dokumentummal, ami alapján orvostechnikai eszköznek minősül. Rendelkezhet pl. ORKI, EMKI, ill. GYEMSZI tanúsítvánnyal, de orvostechnikai eszköznek minősülnek azok a termékek is, melyek rendelkeznek a 93/42/EEC, az AIMD 90/385/EEC vagy az IVD 98/79/EC Tanácsi Direktívák szerinti tanúsításra bejegyzett testületek valamelyikének tanúsítványával. Arról, hogy a megvásárolni kívánt termék rendelkezik-e az elszámolásához szükséges (fentiekben leírt) tanúsítványok valamelyikével, a gyártó, ill. a forgalmazó tud felvilágosítást adni. Kérjük, hogy a megvásárolt termék számlájára a tanúsítvány számát írasd rá a szolgáltatóval, vagy csatold a számlához a tanúsítvány másolatát. Amennyiben a termék a megnevezése alapján nem minősül orvostechnikai eszköznek (pl. háztartási gépek, kozmetikai célokat szolgáló berendezések stb.) az Egészségpénztárnak nem áll módjában elszámolni abban az esetben sem, ha a termék vásárlását igazoló számlán az orvostechnikai eszközök besorolási (VTSZ) száma szerepel.

Az elszámolás feltételei:

Szerződéskötés: nem szükséges

Orvosi javaslat: nem szükséges – kivéve: hallókészülék

A számla vevő rubrikája: pénztártag (vagy közeli hozzátartozó) neve, címe, tagi azonosítója

Optika

Az egészségpénztárra elszámolhatóak az optikai termékek pl.: szemüveg, keret, lencse, kontaktlencse, tároló oldatok, kiegészítők stb. saját vagy a pénztárhoz bejelentett hozzátartozók részére.

Az elszámolás feltételei:

Az egészségpénztáron keresztül optikai eszköz és napszemüveg csak abban az esetben számolható el, amennyiben annak szükségességét orvosi javaslat igazolja. Napszemüveg vásárlásához szemész szakorvos javaslatát fogadjuk el. (pl. műtét utáni regenerálódás, fokozott fényérzékenység esetén).

Szerződéskötés: nem szükséges

Orvosi javaslat: szükséges

A számla vevő rubrikája: pénztártag (vagy közeli hozzátartozó) neve, címe, tagi azonosítója

Csecsemő és babaápolási cikkek

A csecsemőápolási termékek márkájuktól függetlenül adómentesen fizethetőek egészségszámlán keresztül.

Csecsemőápolási eszközök:

Cumi, cumitartó, cumis gyógyszeradagoló
Köldöktapasz
Fültisztító pálcika
Körtefecskendő
Gumibugyi, pelenka, pelenkabetét
Textilpelenka
Orrjárattisztító
Oto-therm gyógysapka és betét
Csecsemőmérleg, tálca, hosszmérő
Légzéskimaradás figyelő készülék, életfunkciókat figyelő bébiőr ​
Csecsemők ápolásához kozmetikai termékek:

Babakrém
Babaolaj
Babafürdető
Babasampon
Babahintőpor
Babatestápoló
Baba napvédő
Baba törlőkendő
Kismamáknak:

Anyatejpótló tápszer
Melltartóbetét mellszívó
Bimbókiemelő mellápoló/bimbóvédő krém
OGYÉI számmal rendelkező teák (pl. laktoherb tejszaporító tea) ​
Az elszámolás feltételei:

A termékek bárhol megvásárolhatóak, olyan üzletekben is melyek nincsenek szerződésben pénztárunkkal (hipermarket, szupermarket stb.). Azonban kérjük, ügyelj arra, hogy a számlából egyértelműen kiderüljön, hogy csecsemőápolási termékről van szó. (Pl.: sampon önmagában nem megfelelő megnevezés, míg a babasamponból egyértelmű, hogy csecsemőápolási termékről van szó.)

NEM számolhatók el azonban az alábbi termékek:

Cumisüveg melegítő
Cumisüveg sterilizáló
Babahordozó (kenguru, kosár, stb.)
Babakocsi
Bébiétel és ital
Csecsemőjáték
Csecsemőruházat
Csecsemőbútor (ágy, járóka stb.)
Gyerekülés
Szerződéskötés: nem szükséges

Orvosi javaslat: nem szükséges

A számla vevő rubrikája: pénztártag és/vagy közeli hozzátartozó neve, tagi azonosítója

Magánorvosi szakellátás

A magánegészségügyben igénybe vett szolgáltatások egészségszámláról fizethetőek.

Elszámolható például:

fogászat
szájsebészet
fogszabályozás
szemészet
reumatológia
nőgyógyászat
szülészeti ellátás
bőrgyógyászat
gyermekgyógyászat
sebészet
belgyógyászat
orvosi rehabilitáció
betegszállítás
labordiagnosztikai és képalkotó eljárások
kiemelt kórházi ellátások (pl.: kórházi hotelszolgáltatás, stb.) ​
A Pénztár a plasztikai sebészeti beavatkozások esetén kizárólag a helyreállító műtéteket finanszírozza, az esztétikai műtétek költsége nem számolható el.

Az egészségügyi szolgáltatások igénybevételéhez kapcsolódó utazási költség nem számolható el egészségpénztáron keresztül.

Az elszámolás feltételei:

Az egészségpénztárak abban az esetben számolhatják el, ha a szolgáltatóval az egészségpénztár szerződést kötött vagy a szolgáltató a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelővel szerződésben áll.

Fizioterápia gyógymasszázs, gyógytorna

A fizioterápia az orvosi kezelések egyik legősibb ága, természeti erőforrásokkal történő gyógyítást jelent. A gyógymasszázs a mechanoterápia részeként fizioterápiás kezelésnek minősül. Attól függően, hogy milyen energiát alkalmaznak, megkülönböztethető:

Hidro- és balneoterápia (vízzel ill. gyógyvízzel történő kezelések), pl.:

súlyfürdő
tangentor
széndioxid gyógygázfürdő (pl. Mofetta), stb. ​
Elektroterápia ( elektromos energiával végzett gyógykezelések), pl.:

fizikoterápia
kis- és középfrekvenciás kezelések
mágnesterápiás kezelések
röntgenkezelés, stb. ​
Termoterápia (hőterápia), pl.:

iszapkezelések
iszappakolás
kryoterápia, stb. ​
Mechanoterápia (mechanikai energiával történő gyógyítás), pl.:

csontkovácsolás
ultrahangos kezelések
víz alatti, vagy „sima” gyógytorna
víz alatti sugármasszázs,
gyógymasszázs, stb.
Fototerápia (fényterápia alkalmazása egyes betegségek kezelésében), pl.:

bioptron kezelés
sonoterápia, stb. ​
A gyógymasszázs elszámolása pénztárunk az egyes szolgáltatások beazonosítását (és elszámolhatóságuk elbírálását) a szolgáltatások számlán szereplő megnevezése és besorolási (SZJ vagy TEÁOR) száma alapján végzi. Tekintettel arra, hogy számos masszázs-fajta létezik és ezek közül kizárólag a gyógymasszázs számolható el adómentesen az egészségpénztári számla terhére, így fontos, hogy a szolgáltatásról kapott számla (a szolgáltatás megnevezése és a feltüntetett besorolási szám alapján is) egyértelműen gyógymasszázs igénybevételét igazolja. A számlán a szolgáltatás megnevezéseként tehát „gyógymasszázs”-nak kell szerepelnie. Az összes többi masszázsfajta (thai, relax, frissítő, stb.), nem számolható el gyógymasszázsként. ugyanígy nem fogadható el az sem, ha a számlán a szolgáltatás megnevezésénél csupán a „masszázs” szót tüntetik fel, mivel ez nem igazolja a gyógymasszázs igénybevételét.

Az elszámolás feltétele:

A fenti szolgáltatások elszámolása kizárólag 85.14-es szj számmal vagy 86.90-es TEÁOR kóddal lehetséges (a szolgáltató dönti el, hogy SZJ számot vagy TEÁOR számot tüntet fel a számlán).

A számla elszámolásához az egészségpénztárnak nem kell szerződésben állnia a szolgáltatóval, ahol a szolgáltatásokat a pénztártag vagy közeli hozzátartozója igénybe veszi.

Orvosi javaslat: nem szükséges

Táppénz kiegészítés

Az egészségpénztár a saját betegség, baleset miatti keresőképtelenség esetén a kieső nettó jövedelmet teljes egészében vagy részben pótolja az egészségszámlán rendelkezésre álló összeg erejéig.

Az igényelhető összeg a keresőképtelenség idejére a társadalombiztosítás által kifizetett táppénz és a nettó átlagbér közti különbözet, vagy annak egy meghatározott része lehet.

A táppénz-kiegészítés az adómentesen elszámolható szolgáltatások közé tartozik. Ez a szolgáltatás kizárólag a pénztártagot illeti meg, közeli hozzátartozóit sajnos nem.

Az elszámolás feltételei:

A kieső jövedelem pótlása a pénztártag munkáltatójának igazolása alapján történik.

Az igazolás beküldését követően az egészségszámláról fizetjük ki a táppénz-kiegészítés összegét.

Vakok és gyengénlátók számára elszámolható termékek

Vakok és gyengénlátók számára speciális könyvek, valamint a vakvezető kutyával összefüggésben felmerült költségek számolhatóak el adómentesen:

Braille írással készült könyvek, magazinok
hangoskönyvek
elektronikus könyvek
vakvezető kutyával összefüggésben felmerült költségek ​
Az elszámolás feltételei:

Az elszámolás feltétele, hogy a pénztártag (vagy közeli hozzátartozója, ha a számla az ő nevére szól) az állapot fennálltát alátámasztó igazolást nyújts be pénztárunkhoz.

Fontos tudni!

A termékek, szolgáltatások egészségpénztáron keresztüli finanszírozásának nem feltétele, hogy az Egészségpénztár az adott terméket árusító speciális szaküzlettel, vagy a vakvezető kutya tartásával kapcsolatban felmerülő szolgáltatást nyújtó céggel, magánvállalkozóval szerződésben álljon.

Szerződéskötés: nem szükséges

Orvosi javaslat: nem szükséges

Hatósági igazolás a fogyatékosságról: szükséges

A számla vevő rubrikája: pénztártag (vagy közeli hozzátartozó) neve, címe, tagi azonosítója

Mozgáskorlátozottak részére

Mozgáskorlátozott, megváltozott egészségi állapotú tagok (és nyilatkozatuk alapján közeli hozzátartozóik), az egészségszámlájuk terhére elszámolhatják az életvitelüket megkönnyítő speciális eszközök árát és lakókörnyezetük speciális szükségleteikhez igazított átalakításának, akadálymentesítésének költségeit.

Ebbe a kategóriába tartoznak többek között a kerekesszékek, korlátok, kapaszkodók, mozgássegítő eszközök (botok, járókeretek), akadálymentesített, speciális WC-k, valamint rámpák építése, küszöbök eltávolítása, ajtók, kijáratok, folyosók szélesítése, emelőeszközök, speciális eszközök beszerelése.

Az elszámolás feltételei:

Az elszámolhatóságnak fontos kritériuma a fogyatékosságról kiállított hatósági igazolás. Azt, hogy ki számít mozgásszervi fogyatékosnak, a 141/2000 (VIII.9.) kormányrendelet, valamint értelmező melléklete határozza meg, mely emellett még az egyéb, államilag adható fogyatékossági támogatásról is rendelkezik. Ezek alapján „Mozgásszervi fogyatékosnak kell tekinteni azt a személyt, akinek a mozgásrendszer károsodása vagy funkciózavara miatt a helyváltoztatása az alábbi felsorolt segédeszközök állandó és szükségszerű használatát igényli: személyes mozgás nem testen viselt eszközei (ide tartozik: állandóan használt járóeszközök, kerekesszékek) végtagprotézisek, ortézisek. (A kormányrendelet megtalálható pl. a http://net.jogtar.hu oldalon.) A kritériumok alapján a fogyatékosságot igazoló hatósági igazolást, az orvosi dokumentációkat alapul véve – születéskori orvosi lelet/ a megváltozott mozgásképesség bekövetkeztekor (pl.: baleset, agyérkatasztrófa) a kezelő intézmény szakosztályának zárójelentése – kiállíthatja háziorvos, szakorvos vagy az OEP Országos Orvosszakértői Intézete. Ezt az igazolást szükséges az Egészségpénztárhoz elküldeni ahhoz, hogy a mozgáskorlátozottakra vonatkozó eszközöket, szolgáltatásokat a pénztártag vagy hozzátartozója igénybe vehesse.

Fontos tudni!

Az eszközök, szolgáltatások finanszírozásának nem feltétele, hogy az adott eszközt árusító speciális szaküzlettel, vagy egy lakás akadálymentesítését megvalósító céggel, magánvállalkozóval szerződésben álljon a pénztár. Ugyanígy a lakás akadálymentessé tételéhez kapcsolódó szükséges munkálatokat, átalakításokat, tervezést-kivitelezést a tag a saját igényeinek, elvárásainak megfelelni tudó bármely számlaképes céggel, vállalkozóval elvégeztetheti. Mindezek után a költségek elszámolásához a teendő már csak annyi, hogy a pénztártag (vagy hozzátartozója) nevére kiállított, a szolgáltatást pontosan megnevező készpénzfizetéses számlát juttassa el pénztárunkhoz.

Szerződéskötés: nem szükséges

Orvosi javaslat: nem szükséges

Hatósági igazolás a fogyatékosságról: szükséges

Prevenciós szolgáltatások

A prevenciós szolgáltatások egészségszámlán keresztül történő igénybevétele után 10% szja-kedvezmény érvényesíthető az évi 150 ezer forint maximálisan visszaigényelhető összeg kihasználására. Az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról szóló 1993. évi XCVI törvényben foglaltak alapján az alábbi szolgáltatások minősültek prevenciós szolgáltatásnak:

Egészségtervben javasolható prevenciós szolgáltatásnak minősülhetnek az alábbiak:

gyógytorna
gyógymasszázs
fizioterápiás kezelések
szenvedélybetegségekről való leszoktatásra irányuló kezelések
A személyes egészségtervet orvos készíti – szerződött szolgáltatóhelyen – az ott végzett egészségügyi állapotfelmérő vizsgálatok eredményeinek felhasználásával. Az egészségterv a pénztártag, illetve közeli hozzátartozójának egészségügyi állapotfelmérésére irányul, melynek alapján a vizsgálatot végző orvos életmód javaslatot tesz. A javasolt (fenti) szolgáltatások egészségszámlán keresztül történő igénybevétele után illeti meg a pénztártagot az szja-kedvezmény.

Prevenciós szolgáltatásnak minősülnek (az Egészségterv meglététől függetlenül) az elkerülhető megbetegedések korai felismerésére irányuló szűrővizsgálatok, ideértve az OEP által nem finanszírozott, működési engedéllyel rendelkező szakorvos által végzett szűrést, így különösen:

a fogászati szűrés
a méhnyakrák-szűrés
az emlőrák-szűrés
a vastagbélrák-szűrés
a prosztatarák-szűrés
a mozgásszervi szűrés
az AIDS-szűrés
a mentális zavarok korai felismerését célzó szűrés
Az adott évben igénybe vett prevenciós szolgáltatások összegéről pénztárunk a tárgyévet követő év január 31-ig adóigazolást küld a Pénztártagnak, mely alapján adóbevallásában rendelkezhet a visszatérítésről. Az szja-kedvezményt a NAV a pénztártag által az adóbevallásában megjelölt önkéntes pénztári egyéni számlára utalja vissza, így tehát annak összegét – amennyiben a visszautalást a tag az egészségpénztári számlájára kéri – teljes egészében felhasználhatja a következő évben egészségcélú kiadásainak finanszírozására.

Egészségbiztosítás

Egészségpénztári egyenleg terhére elszámolható a szolgáltatást fedező egészségbiztosítások (betegség biztosítások) díja, így pénztárunknál egészségbiztosítást vásárolhatsz saját magad, vagy családtagjaid javára.

Amennyiben az egészségszámlára elszámolt egészségbiztosítás szolgáltatásaként a biztosító kifizetést teljesít, annak elszámolása a pénztáron keresztül történik.

Gluténmentes élelmiszerek

Gluténmentes termékek abban az esetben számolhatók el, amennyiben a termék megnevezéséből egyértelműen beazonosítható, hogy a vásárolt élelmiszer gluténmentes termék.

Ha a termék neve mellett nem szerepel a gluténmentes megnevezés, kérjük csatold a számlához a termék csomagolásáról készült képet, melyen szerepel, hogy a termék gluténmentes. Ezt minden egyes számlabeküldés alkalmával tedd meg!

Az elszámolás feltételei:

Szerződéskötés: nem szükséges

Orvosi javaslat: nem szükséges

A számla vevő rubrikája: A pénztártag (vagy a közeli hozzátartozó) neve és címe + a pénztártag tagi azonosítója

Általános szabályok

Érdemes tudnod, hogy vannak olyan termékek és szolgáltatások, amelyeket ha egészségkártyával vásárolsz meg, vagy egészségszámládra elszámolsz közteher fizetési kötelezettséged (szja, szocho) keletkezhet. Mit kell tenned, hogy ne keletkezzen adófizetési kötelezettséged?
Ha olyan szolgáltatást veszel igénybe, vagy olyan terméket vásárolsz egészségkártyával, amelyek a jogszabályi előírások, ill. pénztárunk Szolgáltatási Szabályzata szerint nem számolhatók el az egészségszámlán keresztül, akkor ezen vásárlások után szja-t (személyi jövedelemadót), valamint SZOCHO-t (szociális hozzájárulást) kell fizetned.

Előfordulhat például:

hogy nem nyújtasz be orvosi javaslatot olyan termék vásárlásához, melyet csak orvosi javaslat alapján lehetne elszámolni
vagy nem jelented be a pénztárhoz családtagod, akinek a részére egészségkártyával vásárolsz
vagy olyan terméket/szolgáltatást veszel, mely egyáltalán nem számolható el (pl. állatgyógyászati készítmények, kozmetikumok, stb.)
Ilyen esetben a tárgyév végét megelőzően értesítünk a jogalap nélküli szolgáltatások igénybevételéről, így ha adott év végéig visszafizeted egészségszámládra az összeget, vagy pótolod a hiányosságot nem keletkezik adóköteles jövedelmed. Ha a visszafizetés mellett döntesz az utalás közlemény rovatában, vagy egyéb módon a befizetéssel egyidejűleg jelezd felénk, hogy jogalap nélküli szolgáltatás díját teljesíted.

Természetgyógyászat

A természetgyógyászati ellátások az egészségpénztárral szerződött – ÁNTSZ engedéllyel rendelkező – intézményekben és szolgáltatóknál vehető igénybe.

Az egészségpénztár az alábbi természetgyógyászati szolgáltatásokat finanszírozza:

Csak orvos által végezhető tevékenységek:

manuálterápiás eljárások
hagyományos kínai orvoslás
neurálterápiás módszerek
Csak szakképesítés megszerzése után végezhető természetgyógyászati tevékenységek:

akupresszúra
alternatív mozgás- és masszázsterápiák
életmód-tanácsadás és terápia
reflexzóna terápia
Vizsgával záruló továbbképzéssel megszerezhető képesítés után végezhető tevékenységek, alternatív fizioterápiás módszerek bioenergiát alkalmazó módszerek:

fitoterápia
fülakupunktúrás
addiktológiai eljárások
kineziológiai módszerek szemtréning eljárások.

Nem finanszírozható a különböző spirituális tevékenységeket, transzcendentális szellemi ráhatáson alapuló gyógymódokat (pl.: asztrológia, auralátás, jóslás, táltos/sámán lélekgyógyászat, léleklátás, reinkarnációs utazás, stb.).

Sporteszköz

Az életmódjavító egészségpénztári szolgáltatások, mint pl. a sporteszközök vásárlása adóköteles szolgáltatásnak minősül. Amennyiben tehát egészségszámlád terhére sporteszközt vásárolsz, a számla összege után személyi jövedelemadót szükséges fizetni.

Gyógyteák

A gyógyteák általában adóköteles módon számolhatók el az egészségszámla terhére. Vannak azonban kivételek, ezek rendelkeznek ún. OGYÉI engedéllyel.

Fog- és szájápolási termékek

A fog- és szájápolási termékek, mint például:

fogkefék
fogkrémek
fogselyem szájvizek,
szájöblítők, stb.
adóköteles módon számolhatók el az egészségszámlára.

Rövid és középtávú öngondoskodás

Rövid és középtávú öngondoskodás

Kapcsolódó cikkek

További termékek

Pénztári termékek