Hitelkiváltás költségei és menete
A hitelkiváltás nem csak előnyökkel, hanem bizonyos költségekkel és adminisztratív lépésekkel is jár. Ebben a cikkben bemutatjuk a hitelkiváltás költségeit és a folyamat menetét.
morasz.marton
Hitelkiváltás költségei
A hitelkiváltás költségei két részből tevődnek össze:
Kiváltandó hitel végtörlesztési díja: Ez a díj bankonként és hiteltípusonként eltérő, de általában a tőketartozás 1-2%-a.
Új hitel költségei: Jelzáloghitelnél ide tartozik a közjegyzői és értékbecslési díj, amely több százezer forint is lehet. Szerencsére sok bank elengedi vagy visszatéríti ezeket a költségeket.
A személyi kölcsönök és a Babaváró hitelek esetében az induló költségek alacsonyabbak, de a kamatok általában magasabbak, mint a jelzáloghiteleknél.
Hitelkiváltás menete
A hitelkiváltás folyamata lényegében egy új hitelfelvétel, ahol a cél a meglévő hitelek kiváltása. A folyamat lépései:
Hitelképesség vizsgálata: Az igénylő hitelképes kell legyen, megfelelő jövedelemmel.
Ingatlanfedezet (jelzáloghitel esetén): Szükség van megfelelő értékű ingatlanra, amely fedezetként szolgálhat.
Új hitel igénylése: Az igénylés menete megegyezik az új hitelfelvételével, beleértve a szükséges dokumentumok benyújtását.
Kiváltandó hitel végtörlesztése: Az új hitel folyósításával egyidejűleg a régi hitel lezárásra kerül.
Hitelkiváltás átfutási ideje
A jelzáloghitelek átfutási ideje általában 1-1,5 hónap, míg a személyi kölcsönök esetében néhány nap, legfeljebb 1-2 hét. Babaváró hitelnél a bankoknak 10 munkanapjuk van a benyújtott igény elbírálására.
Összegzés
A hitelkiváltás költségei és folyamata változó lehet attól függően, hogy milyen típusú hitelt választunk. Fontos alaposan mérlegelni a lehetőségeket és kalkulálni a költségeket, hogy a hitelkiváltás valóban pénzügyi előnyt jelentsen számunkra.